41) MERHAMET

RES1

Bugün sizlerle, artık eşine az rastlanır bir duygu olan MERHAMET duygusu ile alakalı bir kaç kelam etmek istiyorum.

Gün gün materyalist yaşam biçimini benimsediğimiz ahir zamanda, başta çok sevdiğimiz benliğimiz olmak üzere bütün herkese ve her şeye karşı hassasiyetimiz dumurlaşıyor ve yok oluyor.

Merhamet duygusu, ademoğlunun yaradılış gayesinden ileri gelmektedir ki Allah:

Kim kötülük işler veya nefsine zulmedip sonra Allah’tan bağışlanma dilerse Allah’ı bağışlayıcı ve merhamet edici olarak bulur. (NİSA SURESİ / 110) buyurmuştur.

Bu ayetten anlayacağımız üzere bizler , kötü işler yapabiliriz, nefsimize zulmedip ruhumuzu kimi zaman hatalar silsilesine maruz bırakabiliriz. Biz İnsanız…Noksanız…Muhtacız…Ve zayıfız…

Ancak asıl mesele, hatalarımızın farkında olmak ve bunlara kayıtsız kalmamaktır. Hatalarımızın değil, istiğfarın yani tevbenin efendisi olmaktır. 

Merhamet duygusu, insanın kendisini kusurlu ve aciz bir varlık olduğu gerçeğiyle kabul edip hoş görmesiyle filizlenir.

İşte bunu yaptığımız vakit, kimseyi ya da hiçbir şeyi tahkir etmemeye ve yakıp yıkmamaya da başlarız.

Eğer herkes kendi evinin çöpünü temizlerse, sokak tertemiz olur.

Düşene tekme atmak, ağlayana fiske vurmak, mahcup olanı küçümsemek, kusurları ifşa etmek, ne adetimizde ne de dinimizde yeri yoktur. Çünkü her şeyin hesabını gören Allah, yaptığımız tüm zulmün de hesabını görecektir şüphesiz.

Hepimizin bildiği üzere Peygamberimiz(sav) bizleri bir hadisi şerifte:

Merhamet etmeyene, Allah da merhamet etmez

diye uyarmıştır. İşte bu bilinç ile vicdanımızı sorgulamalı ve kalp kırmanın Kabe yıkmaya benzetilmesinin ferasetiyle nefsimizi nizama çekerek merhameti damarlarımıza zerk etmeliyiz.

Sevgili Okurlarım.

Merhamet duygusu olan yürekler, her daim arayış içindedirler.

Merhametli yürekler;

Ocağında aşı kalmamış, sıcacık bir yuvaya hasret, köhne yapılarda evlatlarını hayatta tutmaya çalışan acılı anneleri arar,

İşsiz kalmış, yavruları pencere diplerinde yolunu gözlerken ve ele güne muhtaç olmuş olsa da dile getiremeyen biçare düşmüş babaları arar,

Okulda arkadaşları sıcacık kışlık botları giyerken, kendisi terlik ya da pespaye ayakkabı parçalarını giymek zorunda kalarak minicik ayakları buz kesen masum çocukları arar.

Kışın çetin soğuklarında evsiz, aç ve susuz kalarak donma eşiğine gelmiş ufacık kuşları, kedileri, köpekleri arar.

Velhasıl…Nerede ihtiyaç sahibi, nerede sızlayan bir can ve nerede mahrum bir yaşam varsa, onu arar, onu bulur ve onu kucaklar.

Merhamet sahibi bir yürek, hiçbir zaman arayıp da bulduklarıyla yetinmez. Allah’ın verdiği ne varsa, hakkıyla Allah yolunda harcar.

Sevgili okurlarım.

Kendimizi hesaba çekelim. Milyonlarca ihtiyaç sahibi canlı varken ve biz, elhamdülillah Müslümanım kelamını söylemekle müşerref olmuşken, nasıl olur da merhametten uzak oluruz ? Unutmayalım.

Fani dünyada merhametin iyileştiremeyeceği hiçbir şey yoktur. Kalbi, ruhu ve sürekli şikayet ettiğimiz hayatımızı…İyi olmasını istediğimiz ne varsa…Merhamet, iyileştirir.

Allah, herkese başını yastığa koyduğunda rahat uyutacak bir vicdan, kusurları örten ve hoş gören bir gönül ve her daim arayış içinde olan merhamet sahibi bir yürek nasip etsin.

-Ahmetcan DEVECİ 

22.11.2017/23.17

41) MERHAMET” için 2 yorum

Kendininkini ekle

  1. ‘Hayır hayır aşk acınızdan bahsetmiyorum’ kastettiğinizin farkındalığıyla yazıyorum bu yorumu.. Aşk’ başlı başına ondan yansıyan nurun temsilidir esasında.. Yani genel anlamda sevmek merhameti uyandırır insan içinde.. Sizin kastettiğiniz aşk acısı ondan yansır benim gözümde, seven her gönülde.. farkındalık henüz oluşmamış olsa bile.. Çünkü bilirim ki iman gönüle gider.. Gönlü sevdanın nuruyla yeşertene gider…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: